Dokončený preklad: Dangerous Romace

RECENZIE BUDÚ OBSAHOVAŤ SPOILER ZA SPOILEROM, TAKŽE ČÍTAŤ NA VLASTNÉ RIZIKO!

Ahojte,

minulý piatok sme sa rozlúčili s ďalším thajským BL seriálom Dangerous Romance, ktorý nám toho prostredníctvom traileru sľuboval veľa. Netvrdím, že je to prvý (a určite ani posledný) projekt, pri ktorého sledovaní som premýšľala nad tým, čo sa to deje? Kde je to, čo mi bolo sľúbené? A možno sa sťažujem, iba preto, že som od tvorcov (celkom fenomenálneho) Bad Buddy čakala oveľa viac…

Najväčším problémom série bol perfektný (no bohužiaľ nevyužitý) námet. S Káčatkom sme očakávali boj so systémom, ako tomu bolo pri Not Me, no namiesto toho sme dostali nemastnú, neslanú romancu medzi údajnými rivalmi? Neviem, netvrdila by som… Enemy to lovers je veľmi obľúbený subžáner, ktorý priláka množstvo divákov. Tak tomu bolo aj pri Dangerous Romance. No pozor! Tohto konceptu sa nakoniec držal iba vedľajší párik (Nava + Guy), pretože hlavný pár sa po dvoch vydarených epizódach k láske posunul raketovou rýchlosťou.

Keď už spomíname konkrétne epizódy, nedokážem striasť pocit, že od tretej epizódy vyššie som sa zapozerala do iného seriálu. Možno som jediná, ktorú tá náhla zmena v správaní postáv zaskočila, no v mojich očiach sa jednalo o veľmi nesprávne rozhodnutie. Seriál tým upadol na kvalite a miestami som už iba čakala, kedy konečne daná epizóda skončí, aby som sa v ukážkach na ďalšiu dozvedela či sa ukážu postavy, ktoré ma zaujímajú. Dej ako taký zamrzol a otázky položené na začiatku série zostali nezodpovedané. No boli zopakované. Tou istou postavou. V nesprávny čas a úprimne… Úplne zbytočne, pretože pri opakovaní danej pasáže som mala pocit, že nám samotný scenárista ukazuje prostredník so slovami: „Fakt si si myslela, že tu budem riešiť tieto dôležité spoločenské témy?!“

Dokopy sa (podľa knihy) mali vytvoriť tri páriky. Dostali sme dva. Hoc ja osobne Kang-a a Sailom-a považujem skôr za „polopár“, pretože iba jeden z nich sa vo vzťahovej rovine snažil. Netuším, prečo je pre Chimon-a taký problém vžiť sa do deja a prejaviť lásku fyzickým gestom, no ako herec by si mal uvedomiť, že ak mu je to tak nepríjemné, môže presedlať na iný žáner. Popravde mi bolo Perth-a celú sériu ľúto, pretože to tam romanticky ťahal a snažil sa, no sám toho veľa nezmôže. Preto si myslím, že ich mali nechať v bromance rovine a romantiku prenechať skúsenému páriku Nava a Guy, ktorý sa toho veru neboja.

Tretím párikom mali byť Saifah a Name. Kto čítal naše postrehy k jednotlivým epizódam vie, že Name sa stal našou obľúbenou postavou a veľmi ma mrzelo, že nedostal viac priestoru, pretože by si ho určite zaslúžil. Čo sa týka veľkého bračeka, spočiatku som bola jeho postavou sklamaná, no koncom série som si ho veľmi obľúbila. Úprimne, doteraz nerozumiem, že fakt nič neukradol, pretože som si bola istá, že z toho domu zmizne všetko, čo nebude prilepené k zemi. No nezmizlo. Asi.

Okrem „krásneho“ ignorovania nastolenej otázky spoločenskej nerovnosti sa v mojich očiach scenárista dopustil ďalších OBROVSKÝCH prešľapov. Načrtli otázku šikany. Každý by mal vedieť, že šikana je zlo. A o zlu by sme sa mali baviť a upozorňovať naň. Ako bola otázka šikany vyriešená v tejto sérii? Ak si dobre spomínam – nijako! Ukážeme niečo nechutné, niečo pri čom sa človek cíti zle, no neukážeme žiadnu ľútosť? Kang sa párkrát s očami sklopenými k zemi ospravedlnil (aj to nie všetkým), no to pri tak brutálnej a podľa všetkého aj opakovanej šikane určite nestačí. Z chalanov sa stali naj. kamoši, točili vlogy, hrali spolu futbal a na minulosť len tak zabudli? Kto bol svedkom alebo obeťou šikany vie, že to takto nefunguje. Preto ma veľmi sklamalo, že sa táto otázka vôbec nevyriešila iba vyšumela do stratena.

Najviac z celej série ma však sklamala úplne posledná scéna. Nie som si istá či to bol pokus o vtip alebo surový výsmech faktu, že bol Sailom pri tej istej práci, na ktorú sa hral takmer znásilnený (čo ním počas celej série vôbec neotriaslo). Mimochodom ďalšia dôležitá a „šikovne“ zabudnutá téma.

Touto zdĺhavou recenziou sa nesnažím nikoho odradiť od sledovania Dangerous Romace. Pozrite si to, ani ja neľutujem, že sme na tom pracovali. Perth je jedným z najlepších mladých BL hercov a vždy budem s radosťou sledovať, každý jeho počin. Má talent, talent a ešte raz talent. Zaslúži si uznanie a podporu. Len ma mrzí, že ľudia, ktorý majú v rukách moc (ako napríklad scenáristi) tú moc len tak premrhajú a namiesto zlepšovania sveta a rozširovania obzorov spoločnosti nám predvedú to, čo tu bolo už miliónkrát. Nič nové, nič zaujímavé.

A teraz prenechávam slovnú štafetu našej prekladateľke:

Ahojte,

Dnes Vám prinášame komplet sériu Dangerous Romance a čo to znamená? Áno, ako už asi viete, znamená to, že sa budú písať recenzie. Úprimne, recenzie mi nerobia problém, ale tentokrát mi táto recenzia robila veľký problém. Mám veci prikrášliť, alebo mám ísť all-in a povedať úplne všetko čo mám na srdci? Rozhodla som sa, že zostanem verná sebe a budem k Vám na 200 percent úprimná.

Ak Ste ešte seriál nedopozerali, odporúčam Vám ho ísť dopozerať a spraviť si vlastný názor o tomto projekte. Nechcem, aby moja recenzia ovplyvnila Vaše pozeranie a skutočne tu nechcem nikoho huckať na svoj názor ohľadne tejto série. Skutočne je to iba môj názor a úprimne, budem rada, ak budete mať iné – lepšie – pocity, než ja.

Tak, začneme?

Čo sa mi na tomto projekte páčilo? Začneme touto otázkou, pretože je na ňu veľmi jednoduchá a jasná odpoveď. Námet a vzťah postáv Guy a Nava. Ak ma poznáte viete, že mám rada enemies-to-lovers trope a doslova preň žijem a som veľmi, veľmi, veľmi kritická, ak to niekto pokašle. Takže za námet dostáva tento seriál určite A. Taktiež neočakávaný vzťah Guy a Nava. Bol dynamický, zábavný a skutočne si udržal moju pozornosť. Pri každej novej epizóde som sa doslova modlila, aby mali dosť spoločných scén. A myslím, že na scénu v poslednej epizóde som čakala už od momentu keď som zbadala, že po sebe tí dvaja pokukujú.

Týmto sa moje pozitíva končia a nastáva obdobie temna.

Negatív je skutočne veľa – aspoň z môjho pohľadu.

Začneme názvom série – Dangerous Romance. Myslím, že Thajčania mali nechať pôvodný názov pretože ten vystihuje tento seriál oveľa viac. Pretože žiadne nebezpečenstvo som nevidela. Okej, videla, ale iba v jednej/dvoch epizódach a inak všetko.

Pokračujme námetom, ktorý som tak veľmi vychvaľovala. Áno, námet bol fantastický, ale samotný seriál sa od námetu, ktorý nám poskytli v ukážke totálne zmenil. Tento seriál mal hovoriť o sociálnych triedach a nerovnosti. Tento seriál nemal byť komédia, nemal byť o futbale a výletoch. Videla som už recenzie iných ľudí a veľakrát sme sa zhodli v tom, že prvé dve epizódy sú totálne iné, ako zvyšok seriálu a za mňa to tak fakt je. Prvá epizóda si držala melanchóliu a skutočne zobrazovala ťažkosť Sailomov-ho života. Zobrazovala rozdielnosť tried a aký je život v tomto nefér. Toto „depresívne“ naladenie sa mi veľmi páčilo. Čakala som teda, že to bude pokračovať a bude sa to podobať Not Me, ktorý si držal rovnakú citovú vlnu od prvej do poslednej epizódy. Not Me sa držal svojho cieľa a išiel si za ním, tu cieľ máme – sociálnu tematiku, ale tá sa stráca v tretej epizóde. Sailom má byť ten múdry študent, ale robí nerozumné rozhodnutia. Akoby mal výpadok pamäte a nepamätá si, čo sa mu udialo. A čo Kang? Kang má byť gangster, a ním aj je tie dve prvé epizódy, ale potom sa jeho osobnosť otočí totálne a som z toho viac ako v šoku. Nemyslite si, že som zmenu neočakávala, pretože očakávala. O tom je enemies-to-lovers, ale určite sa to nestane za dva seriálové dni. A to bol iba začiatok. Najviac ma dostala nemenovaná scéna, v ktorej doslova v jeden moment povie „milujem ťa a stojím pri tebe“ a hneď v druhej sekunde povie „nenávidím ťa, choď preč“. Môj mozog vyzerá doteraz takto „???????????“. Nechápte ma zle, Perth ako herec je skutočne špičkový, ale bohužiaľ, mal takýto scenár. Čo sa týka Sailomov-ho brata aka „kleptoman na úteku“ nemám čo veľa povedať. Nakoniec sa mi zapáčil asi? Stále som skeptická…chápete, je to možný kleptoman.

Ďalšia negatívna vec je chémia medzi postavami. Prvé dve epizódy? Fantázia. Chcem viac nenávistných momentov, ale…tie zmizli. Chcem sa mýliť v tomto, ale bohužiaľ nie. Tieto nasledujúce slová nie sú totiž iba môj názor, ale boli povedané samotnými hercami a hereckými coachmi GMMTV. Chimon (Sailom) má problém s romantickými scénami. Žiadnu chémiu som medzi postavami v neskorších epizódach necítila a možno to bude znieť kontroverzne, ale tie bozky boli….fúúúú. Nemyslite si, že som nejaká čudáčka, ktorá chce francuzáky. Nie, pokojne nepotrebujem ani jeden bozk v projekte, ALE ak tam má byť bozk, nech vyzerá dobre. Chimon vyzeral akoby musel ísť súrne na WC pri každom bozku. Odťahoval sa a ústa mal zavreté akoby sa bál, že z Perth-ových úst vylezú šváby. Chimon vie hrať, on to skutočne vie, ale nie romantiku.

A teraz po tomto všetkom sa asi pýtate, kde sa to pokazilo? Povedzme si najskôr fakty. Tento seriál NEMAL knižný námet. Aof (režisér Bad Buddy) vymyslel námet pre tento seriál a odovzdal ho scenáristom Bad Buddy, ktorí vytvorili tento skvost a zlyhali. Je iné robiť seriál, keď máte jasný podklad a je umenie (pre Thajcov) vytvoriť skutočný skvost bez knižnej predlohy. Úprimne, zostala som v šoku, keď som sa dozvedela, že tento seriál mal rovnakých scenáristov, ako Bad Buddy. Ak ma poznáte, viete, ako ten seriál milujem. Ako teda niekto kto pracoval na tak super projekte, mohol tak veľmi pokaziť tento? Myslím, že je to práve ich vlastná fantázia. Ich fantázia, ktorá tvorila tento scenár skoro z ničoho ich doslova utopila. Začínam premýšľať, ako by tento projekt dopadol, keby na tom Aof pracoval.

V každom prípade, ak Ste sa dočítali až sem, ďakujem a dúfam, že Vás tá recenzia príliš nezničila. Ak sa Vám tento seriál páčil, som viac ako rada, lebo som tým ja aj Susannah mohli niekoho potešiť. Určite sa podeľte o svoje pocity, ja som určite zvedavá!

K hardsubu sa dostanete pomocou tohto linku – TU!

Prajeme Vám príjemné sledovanie

 

Jeden komentár k “Dokončený preklad: Dangerous Romace”

  1. Ahoj moc děkuji za překlad,i když musím souhlasit s pocity vás obou, tak mě se se i přesto seriál moc líbil a vždy jsem se těšila na další díl.Tak nechám na posouzení každého z nás co se mu líbí 🙂 mě jste radost udělali a ještě jednou děkuji,budu se těšit na další seriály nabídka vypadá lákavě Eva 🤗

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *