Dokončený preklad: Not Me

Ahojte,

tak a je to tu. Dnes sa oficiálne lúčime s thajským skvostom Not Me. Keď som minulý rok po prvýkrát videla trailer okamžite som sa zamilovala. Z každej sekundy na mňa kričala jedinečnosť a tak som tento projekt nenásilne posunula Káčatku. Až pri preklade prvej epizódy som pochopila, prečo pri rozhodovaní o tom či tento projekt začleniť medzi nami plánované váhala. Prvá epizóda = prvá ťažká, no veľmi zaujímavá a poučná prednáška. Prvá veľká výzva. Prvý odbornejší (mimo medicínskych, ktoré Káčatko zvláda s prehľadom) preklad stál pred nami a my sme sa mohli rozhodnúť či sa do neho naozaj naplno pustíme alebo sa ho na poslednú chvíľu vzdáme. Nakoniec sme sa do neho pustili a ja neľutujem!

Not Me je pre mňa špeciálny, preto bude moje zhrnutie rozsiahlejšie. Rada by som totiž vyzdvihla viacero aspektov daného prekladu. Za prvé – Not Me je prvý seriál, pri ktorom som sa rozplakala. Desiata epizóda ma zomlela a vypľula. Bolesť, ktorou bola táto epizóda presiaknutá sa mi vryla pod kožu a hoc to bol pre mňa nový zážitok pomohol mi pochopiť Káčatko a jej častejšie srdcervúce výlevy. Za druhé – siedma epizóda je, čo sa týka prekladu, korektúry a časovania najväčší žráč. Preklad odbornejších tém, prečasovanie (pri ktorom dochádza k skráteniu alebo zvýšeniu počtu riadkov na epizódu aj o +/- 100! taktiež nechceme, aby sa z vás musel stať Flash, aby ste to dokázali čítať, takže naťahujeme dĺžku viet, ktoré sú zbytočne seknuté) a celková korektúra (obrazová aj bezobrazová) zabrali dokopy 6,5 hodiny! Ak sa niekomu toto číslo zdá prehnané a má pocit, že by to zvládal rýchlejšie, nech sa páči. Každí, kto mal nutkavú potrebu vypisovať kedy konečne bude ďalšia časť si môže skúsiť preložiť všetky tie prednášky, odborné debaty a náročné témy za kratší čas. S radosťou sa od takej osoby niečomu priučím. Za tretie – hudba! Ach tá hudba! Prvý seriál, ktorý ma donútil vyhľadať si každú pesničku, ktorá v ňom zaznela!

Za najväčšie pozitívum považujem to, že sa hlavná dejová linka nezaoberala romantikou, ALE skutočnými problémami dnešnej doby. Stále narastajúcou priepasťou medzi proletariátom a buržoáziou v podaní umenia, problémom beztrestnosti, skorumpovaným súdnictvom a nesprávne nastaveným právnym systémom.

Ďalším pozitívom bolo fenomenálne herecké obsadenie! Hlavná dvojica OffGun ma svojím hereckým výkonom vtiahla do deja a nepustila. Keďže som už videla množstvo hercov snažiť sa zahrať rozdielne postavy mala som menšie obavy, avšak po prvom stretnutí White-a a Black-a sa tie obavy rozplynuli. To, s akou neskutočnou eleganciou sa Gun chopil týchto postáv je až dychberúce. Myslel úplne na všetko a vyšlo mu to – zmena intonácie hlasu, mimika, gestá – proste všetko. Nemám mu, čo vytknúť a kto má nech mi ukáže ako by to zahral lepšie! Tento pár je pre mňa neskutočne dokonalo zohratou dvojkou, ktorej takto na diaľku gratulujem k oficiálnemu oznámeniu vzťahu a dúfam, že spolu budú šťastní… Mimo nich moju pozornosť zaujal aj „beztričkový“ Gumpa.

Avšak nič netrvá večne, však? Ani dokonalosť prelomového seriálu, ktorý poukázal na alarmujúce problémy v spoločnosti. Úprimne, nasledujúce riadky sa mi píšu ťažko, no ak sa o svoj názor nepodelím bude ma to mrzieť. V mojich očiach epizódy 1 – 13  obstáli na 1* boli prepracové do detailov a každý týždeň som sa tešila na ďalšiu časť, pretože som vedela, že ma nesklame, až kým… až kým neprišiel koniec a s ním za vlasy pritiahnutá, princeznovsky vynútená happyendová 14 epizóda. Seriál mal mať pôvodne 16 epizód, avšak peniažky boli presunuté na projekt F4, preto by ma zaujímalo či bola 14 epizóda výplodom zúfalosti alebo to skutočne ľudia, ktorí dokázali natočiť 13 plnohodnotných epizód na konci proste vzdali. Reálnosť vyobrazovaná celý čas zrazu zmizla. Z múdrych nedotknuteľných sa stali hlupáci a z našich hrdinov najšťastnejšie osoby na planéte. Aj by som bola ochotná to prijať, keby to šťastie a vplyv, ktorý spoločnosti a protestom na konci zázračne pridali aj využili. No nevyužili… Koniec ma preto veru sklamal. Nie všetko a už vôbec nie boj s mocnými končí šťastne a ak chcem podať reálny obraz doby, v ktorej žijeme a poukázať na problémy tak by som to mal dotiahnuť do konca. Inak sa z toho stane iba ďalší happy BL, ktorého posolstvo môžeme pochovať. A že to posolstvo pre mňa teda je a vždy bude prelomové tak ako samotné Not Me…

Slovo predávam našej odvážnej prekladateľke, ktorá sa so mnou rozhodla pustiť do tejto výzvy a neodmietla ma, hoc tušila, že to bude náročné:

dnes sa spoločne lúčime so seriálom Not Me s ktorým sme strávili niekoľko mesiacov a na ktorý sme sa tešili ešte dlhšie. Úprimne, čakala som tento seriál skôr, ale nevadí, prišiel vo vhodný čas. Pravdaže, prvýkrát som sa o tomto projekte dozvedela vďaka GMMTV konceptom, ktorý robia každý rok. Prvotný trailer ma zaujal svojou unikátnosťou, pretože prvýkrát ukázali niečo iné.

Postavy sa mi veľmi páčili a hlavne postavy, ktoré stvárnil Gun – bolo to niečo absolútne fenomenálne. Z Theory of love som nabrala dosť skúseností a vedela som, že herecké obsadenie skutočne podá očakávaný famózny výkon, ako sa aj stalo. No, aj napriek tomu, že Gun a Off boli hlavným párom, moje srdce si získal druhý pár a to Yok a Dan (áno, plakala som a veeeľmi pri nich). Naopak, najmenej zaujímavá postava, alebo respt. Postava ktorej scenáristi uškodili je určite Gram. Ako to už pri mne býva, priznávam, že som mala spoilery z knihy takže som vedela, ako má všetko vyzerať a všetko bolo….Inak a som z toho happy. Kniha a seriál sú skoro úplne odlišné a vôbec mi to nevadí, lebo tentokrát sa mi seriálový dej páčil viac. Čo sa mi ale nepáči je akú zmenu spravili pre Gram-a a celkovo dej okolo jeho postavy bol veľmi fádny a až som v niektorých pasážach bola otrávená, lebo mi to k jeho povahe nesedelo? Medzi obľúbené postavy sa zaradil aj Todd prekvapivo a chcem VIAC! Akože, ak bude druhá séria, chcem ju o ňom, pretože je to tak komplexná postava, že sa dá s ňou veľmi dobre pracovať.

Čo sa týka deja, tak je dôležité si uvedomiť, že tento seriál sa nesústredí primárne na romantiku, ale na politiku a zmenu spoločnosti. Pre mňa je to skutočne náročná tématika a poviem narovinu, že keby niet Susannah, ktorá doslova študovala odbor ktorý sa zaujíma touto problematikou, tak sa do toho nepustím. Nie je to moja parketa a celkovo sa vyhýbam až tak komplexným veciam. Takže môžete poďakovať Susannah, že tento seriál vôbec vyšiel na stránke Škaredé Káčatko. Susannah, pri tomto projekte hrala fakt dôležitú úlohu. Keby niet jej, tak si Not Me púšťate ako komédiu a nie drámu, LOL.  Keďže GMMTV kašle na kvalitu titulkov, veľa času bolo stráveného nad bádaním, čo asi tak skutočne povedali, lebo fakt verte keď poviem, že tie anglické titulky veľakrát nedávali žiaden zmysel a o to horšie sa titulky prekladali (časovanie už ani nebudem komentovať).

Teraz ale prejdeme ku kritike, pretože nič nie je perfektné a nemôžeme iba hovoriť o tom, akí sú herci super, aké sú postavy super a aký je námet super. Dôležité je aj podanie deja a to sa…v niektorých pasážach nie tak úplne podarilo. Niektoré situácie mi prišli pritiahnuté za vlasy a bolo cítiť, že takto to teda v skutočnosti nefunguje alebo, že by som sa rozhodla inak. Vadilo mi zmiznutie postáv a vysvetlenie prečo zmizli a pravdaže….finále. Je ťažké nehovoriť spoilery, keď sú tak veľmi nutné. Povedzme to asi takto, tento seriál sa propagoval svojím realizmom a pozdvihnutím reálnej situácie v Thajsku – nestalo sa tak a to bolo vidieť najmä na konci. Zrazu sa udiali nereálne situácie a doslova sme z hlavného hrdinu spravili Thor-a ktorý dokáže poraziť ľudí oveľa väčších….rozmerov. Myšlienkové pochody zloduchov boli…viac ako mätúce a iba som krútila hlavou lebo nikto nemôže byť takýto hlúpy, či? Neviem, ale čakala som, že uvidím krutúúúú realitu, ktorá sa deje. Získala som na konci Disney story, čo som nechcela.

Aj keď ale moja kritika možno vyznie tak, že som si tento seriál neužila, nie je to tak, lebo ma práve neskôr veľmi chytil a bol to taký môj pohon do života. Keby oznámili druhú sériu o Todd-ovi určite budem stáť v rade, ako prvá!

Taktiež chcem dodať, že pôvodne malo mať Not Me 16 epizód, ale nie je jasné, kedy nastal škrt v rozpočte a financie išli smerom k F4.

V každom prípade si užite finálovú jazdu Not Me a určite nám napíšte svoj názor na tento seriál. Čo sa Vám páčilo, čo nie.

K hardsubu sa dostanete pomocou tohto linku – TU!

Prajeme príjemné sledovanie

Škaredé Káčatko a Susannah

7 komentárov k “Dokončený preklad: Not Me”

 1. Já jsem neskutečně vďečná , že jste se rozhodli pro tento seriál. Za mě stál za tu velkou práci vaší, které si moc vážím a oceňuji. Seriál je super jiné prostředí ,herci mi sedli a hlavní dvojici miluji už dlouho. Určitě si zasloužil těch epizod více , ale i tak jsem moc ráda že seriál vznikl a za mě se moc povedl. A ano souhlas hudba nemá chybu. Takže velké díky pro vás!!!!!!!

 2. Co napsat mimo poděkování za skvělou a kvalitní práci? Na seriál jsem se těšila dlouho, asi jako hodně z nás, bylo příjemnou změnou, že nebyl primárně zaměřen jen na romantiku i když přiznejme si, výběr herců ztvárňující páry se opravdu povedl. Ta občasná zadrhnuti, no dobře, ale ten konec byl opravdu přitažený za vlasy. Netvrdím že nemám ráda šťastné konce, mám, vždycky doufám, že to dobře dopadne pokud možno pro všechny. Ovšem ne vždy je to ku prospěchu věci. Někdy nám i zlomené srdce pomůže posunout se dál. Takže děkuju, že jste nám věnovaly tolik svého času, úsilí a práce. Těším se na cokoli dalšího pro co se rozhodnete.

 3. Ahoj , také si vážím vaší práce, kterou jste si s překladem dali a ještě musím vyzdvihnout vaše shrnutí celého projektu. Z vašich slov mi naskočila až husí kůže, jak trefně jste vše popsali, takže ještě jednou děkuji za váš čas a postřehy. Těším se na další vaše překlady. Klára

 4. Souhlasím, konec je neuvěřitelně ušlápnutý (ale není se čemu divit, Thajsko není zrovna demokratickou zemí). Když jsem jej zhlédla, říkala jsem si…počkat a co Tawi? Nebo tem starý pán u kterého byl Dan. Opravdu to končí takhle a je možné aby byla druhá série, když jsou všichni štastně zamilovaní? Jaké zklamání. Todd je úžasná postava a pokud bude mít více prostoru jsem 100% pro.
  Mé dámy, děkuji vám za úžasný překlad.
  Ps. Mám otázku na Susannah. Je to pravda, že herci Gun a Off jsou oficiálně spolu nebo je to jen pozdní aprílový žertík?

 5. Děkuji za skvělou práci, kterou jste odvedly na tomto úžasném díle. Určitě patří mezi můj top10. Miluju hudbu k tomuto seriálu. Díky díky díky…

  PS: je někde ke stažení soundtrack?

 6. Výbornej seriál, zvládla jsem ho za tři dny a některý díly i víckrát. Supr muzika, skvělý herecký obsazení. Už jsem tady vyhrabala Theory of love. Obávám se, že tihle dva mě ještě chvíli nenechají spát 🙂
  Až příliš šťastné finále mě až tak nerušilo, četla jsem vaši recenzi, tak jsem si na tu myšlenku stačila zvyknout 😀 Co mě spíš mrzelo, že ta postava Tawiho byla taková neslaná nemastná. Na to, že tam byl celou dobu za hlavního zlouna, tak v podstatě neměl šanci nic předvést. Všechny jeho špinavý praktiky byli v podstatě jen převyprávěný, ale když už tam měl nějakou scénu, tak tam byl za celkem hodnýho a rozumnýho kluka, kterej jen hraje hru, kterou řídí někdo jinej ze stínu.
  Jinak mě tam hodně potěšil alespoň jeden hetero pár 😀 To se v thajských BL moc nevidí, co jsem si zatím všimla 😀 a celkově se mi tam ty holčičí postavy líbily, že měli dost prostoru.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *